Eleutherococc (100 g)

E-shop - prodej čínských bylin » Doplňky - TCM, Aromaterapie

Cena:110.00

Plným botanickým názvem Eleutherococcus senticosus Maxim je přibližně dva a půl metru vysoký keř, patřící do čeledi rostlin břečťanovitých. Jeho nejbližšími příbuznými jsou arálie a také slavný ženšen. Keř eleutherococcu tvoří poměrně malé množství tenkých, bočních větví, které jsou proti okusu chráněny četnými bodlinatými, zdřevěnělými ostny. Tyto ostny jsou zahnuty lehce směrem dolů a pokrývají celou kůru eleutherococcu, která má světlešedé až hnědé zbarvení. Pouze staré větve trny ztrácejí. Díky těmto ostnům má eleutherococc v anglicky mluvících zemích poměrně přiléhavou přezdívku „pichlavý ženšen". V Německu se používají přezdívky „kořen z tajgy" a „čertův keř".

Éterické oleje, třísloviny, fytohormony, vitamíny a další látky obsažené v rostlinách, mají příznivý vliv na pokožku. Dermatologové na základě tohoto poznatku zkoumali vliv eleutherococcu na průběh chronických kožních onemocnění. Byla zjištěna vysoká účinnost při léčbě mazotoku, dermatitid, neurodermatitid i akné.

Eleutherococc je přínosem i pro osoby s psychózami a neurózami vzniklými jako důsledek celkového vyčerpání organismu po dlouhodobých tělesných chorobách. Již během prvního cyklu užívání se normalizuje srdeční činnost a teplota, ustupují deprese, bolesti, halucinace, pocity strachu a úzkosti, vrací se nálada a chuť k jídlu.

Použití eleutherococcu optimalizuje biochemické ukazatele krve, je vhodné jej používat v součinnosti s jinými léky při léčbě poruch výměny cholesterolu, bilirubinu a dalších látek. Vědci zjistili, že eleutherococc normalizuje ukazatele v periferní krvi, zvyšuje se hladina hemoglobinu, v krevním séru se snižuje hladina cholesterolu. Charakteristický je vliv eleutherococcu na uhlovodanovou výměnu při trávení. Bylo zjištěno, že normální hladinu cukru v krvi ponechává beze změn, kdežto zvýšenou hladinu spolehlivě snižuje. Eleutherococc nejenže působí na částečnou normalizaci uhlovodanové výměny, ale současně způsobuje výrazný pokles acetonu vylučovaného močí. Má vliv na celkovou intenzitu oxidačních procesů. U dárců krve jeho vlivem podstatně rychleji dochází k regeneraci krve - rychleji se obnovuje množství bílkovin i hemoglobinu.

Široce provedené výzkumy účinku výtažků z kořene eleutherococcu dále prokázaly, že tyto preparáty pomáhají k rychlejším adaptivním schopnostem organismu v tvrdých klimatických podmínkách, při extrémních teplotách či při nedostatku kyslíku. Eleutherococc je stimulátorem, který velmi výrazně zvyšuje pracovní výkonnost organismu a to jak duševní, tak fyzickou, zlepšuje zrak a sluch a tepelnou stabilitu organismu. Již jednorázové podání extraktu snižuje patologické účinky chladu na minimum, je znám jeho antinarkotický účinek vůči éteru, antitoxické účinky proti alkoholu a v neposlední řade i účinky afrodiziakální.

Preventivní kůra by měla trvat asi 30 dní, poté by se měla přerušit na cca 10 dní. Kúru lze podle potřeby vícekrát opakovat. I při vyšším dávkování nejsou známy žádné vedlejší účinky, při silném předávkování lze očekávat z titulu silného povzbuzení, že se dostaví nespavost.