wan 014 - Hořcový elixír

E-shop - prodej čínských bylin » TCM Bohemia - WAN

Cena:215.00
expedujeme do 24h

LONG DAN XIE GAN WAN

HOŘCOVÝ ELIXÍR


 - velká škála potíží spojených s podrážděností
 - bolesti hlavy, nespavost, velká nervozita
 - zvýšení nitrooční tlak
 - zelený zákal
 - opakující se opary
 - zvýšený krevní tlak v počátečné fázi
 - močové infekce
 - gynekologická infekce s pálením 

Podrážděnost, bolesti hlavy, poruchy spánku. Pálení a bolesti očí. Močové a gynekologické záněty s pálením. Kožní záněty, opar.

Bylinná směs se podává pro zchlazení organizmu a to na úrovni jak psychické, tak fyzické. Po stránce duševní uklidňuje stres a povzbuzuje regeneraci. Po tělesné stránce působí na širokou škálu zánětů, hyperfunkcí, podráždění. Pro výše popsané stavy je společným jmenovatelem "převaha jangu" - tedy aktivního, horkého principu, který organizmus přehřívá a vyvolává přehnané reakce. Tyto se nejčastěji projevují zánětem či zvýšenou funkcí (zvýšený krevní tlak, nitrooční tlak apod.). Směs má velký léčebný záběr a patří k nejznámějším recepturám čínské bylinné léčby. Klasicky se daná směs předepisovala pro stav nahromadění vlhkého horka v dráze jater a žlučníku. Z moderního pohledu se jedná o zánětlivé stavy postihující oči, uši, oblast pohlavních orgánů, obvykle bývá stav provázen podrážděností, neklidem a nespavostí. Z pohledu symptomů jde o gynekologické výtoky (převážně žluté), dále různé záněty uší, záněty spojivek nebo záněty močových cest spojené s pálením a řezáním při močení Příznaky se mohou zhoršovat stresem.

Poznámka

Protože mnoha těmto stavům předchází psychická nepohoda a stres, užívá se tato směs často v kombinaci s některou z harmonizačních směsí (směsi 061 až 063). 

Dávkování a doba užívání

Běžné dávkovací schéma 3 x denně 8 kuliček dodržujeme zejména při dlouhodobějším podávání, při akutních potížích podáváme dávku vyšší, například dvojnásobnou. Efekt se dostavuje odlišně – u akutních potíží do týdne, při chronických stavech je zapotřebí dlouhodobé podávání (3 - 4 týdny). V případě gynekologických obtíží nebo zánětů močových cest je třeba směs brát nejméně tři až čtyři týdny.
 Výrobek není určen pro děti do 3 let. Děti od 3 do 12 let užívají 3x denně 4 kuličky. 

Soudobý pohled

Směs je kombinací devíti bylin, které zajišťují velmi široký záběr účinku. Patří k recepturám velmi komplexně působícím na různé části organizmu. Protizánětlivá aktivita u zánětů jakéhokoliv původu (virového u herpesů, bakteriálního či kvasinkového u dalších jmenovaných zánětů) je vyjádřená vybuzením imunitní reakce i dezinfekčním působením. Tyto byliny jsou provázeny harmonizačními bylinami, které však netlumí, spíše „posilují klid“, regeneraci. 

Kombinace s dalšími produkty

U vyjmenovaných příznaků, které jsou zhoršovány nervozitou se kombinuje s produkty 062-ZKLIDNĚNÍ ZČEŘENÉ HLADINY u žen, či 063-UKLIDNĚNÍ ZNESVÁŘENÝCH u mužů. Při nespavosti, jakožto hlavního problému lze podávat spolu se směsí 121-ELIXÍR NEBESKÉHO CÍSAŘE či 127-KŘEHKOST SAKUROVÉHO KVĚTU. Směsi dáváme v poloviční či plné dávce od obou. Někdy lze rovněž vyzkoušet podávání dvou jmenovaných produktů pouze na noc v dávce 16 kuliček. U gynekologických oparů kombinujeme se směsí 062-ZKLIDNĚNÍ ZČEŘENÉ HLADINY, kterou dáváme dlouhodobě a HOŘCOVÝ ELIXÍR přidáváme týden před menstruací po dobu jednoho týdne. Směs se podává rovněž v kombinaci s produktem 057-PŘEHRAZENÍ TOKU ŽLUTÉ ŘEKY u gynekologických výtoků spojených se svěděním a pálením sliznic. U migrén, projevujících se pálením i výraznou bolestí, kombinujeme se směsí 041-STEZKY PALÁCOVÉHO PARKU. Pro zelený zákal (glaukom) s postižením sítnice, kombinujeme spolu se směsí 182-LESK NEFRITOVÉHO ŠPERKU. HOŘCOVÝ ELIXÍR snižuje nitrooční tlak, zatímco další jmenované směsi ochraňují sítnici. Při akutním záchvatu podáváme pouze HOŘCOVÝ ELIXÍR, po stabilizaci kombinujeme v polovičních dávkách, které pozvolna snižujeme v závislosti na naměřených hodnotách a příznacích. 

Autor směsi

Dr. WANG ANG, první zmínka je v díle YI FANG JI JIE, r. 1682. 

Charakteristika

Směs se užívá při vzplanutí jaterního YANG vyvolávajícího bolesti hlavy, zarudnutí a pálení očí, zvonění v uších, snížení množství moče či zácpu. Další indikací je horké vlhko v dráze jater a žlučníku vyvolávající poševní výtok, močové infekce či vaginální svědění. Účinná je směs i u vlhkých ekzémů a labiálních oparů. Snižuje horko jater ze stagnace QI, kdy se užívá spolu s některou z harmonizačních směsí. 

Působení

XIE GAN DAN HUO - purguje oheň jater a žlučníku QING XIA JIAO SHI RE - pročistí vlhké horko z dolního ohniště Císařské yao LONG DAN CAO (Radix Gentianae Longdancao) spolu se svými dvěma ministry ZHI ZI (Fructus Gardeniae Jasminoidis) a HUANG QIN (Radix Scutellariae Baicalensis) pročisťuje horko a odvádí oheň z drah jater a žlučníku. CHAI HU (Radix Bupleuri) směřuje účinky dalších bylin do drah jater a žlučníku. CHE QIAN ZI (Semen Plantaginis) a ZE XIE (Rhizoma Alismatis Orientalis) napomáhají odvádění vlhké horkosti z dolního ohniště pomocí močení. SHENG DI HUANG (Radix Rehmaniae Glutinosae) osvěžuje krev a vyživí yin poškozený horkem. DANG GUI (Radix Angelicae Chinensis) pomáhá obnovit normální tok krve, zároveň též chrání slezinu a žaludek proti příliš silnému působení bylin chladné povahy (LONG DAN CAO, ZHI ZI, HUANG QIN). SHENG GAN CAO (Radix Glycyrrhizae Uralensis) jednotlivé složky směsi harmonizuje. 

Indikace TCM

 Jazyk je červený se zarudlými tečkami na okrajích, povlak je žlutý, někdy mastný. 

Složení doporučené denní dávky

0,60g – LONG DAN CAO – Hořec drsný, kořen
0,57g – CHAI HU – Prorostlík čínský, kořen
0,57g – SHENG DI HUANG – Rehmanie lepkavá, kořen
0,57g – ZE XIE – Žabník východní, oddenek
0,33g – DANG GUI – Děhel čínský, kořen
0,33g – HUANG QIN – Šišák bajkalský, kořen
0,33g – CHE QIAN ZI – Jitrocel asijský, semeno
0,33g – SHENG GAN CAO – Lékořice uralská, kořen
0,33g – ZHI ZI – Gardenie jasmínová, plod
Ostatní složky: kukuřičný škrob, rýžový škrob
Leštící látka: talek


Balení

200 kuliček/ 33g